Psací písmena

Vaše dítě nastoupilo do 1. třídy a začíná se psaním. Už to není nezávazné kreslení, už je potřeba, aby to nějak vypadalo. Základní uvolňovací cviky pro předškoláky už jste možná zkoušeli a teď se vrháte na jednotlivá písmena. Pokud Vám písanka ze školy nestačí, nebo si chcete zopakovat některé písmeno nebo tvar, tak jste tady správně.

Nácvik psaní spočívá ve třech činnostech, které se mohou navzájem prolínat.

1. Uvolňovat ruku

Pro uvolňování ruky jsme připravili několik písankových listu. Jednak celou kategorii pro předškoláky a potom listy s tématem čárky a obloučky.

2. Psaní psacího písma

Konečně to nejdůležitější. Ideální je, když se s nácvikem psacího písma začne až po zvládnutí všech tiskacích písmen, ale není to nutné. Díky uvolňovacím cvikům a prvním tiskacím písmenům mají děti dostatečně připravenou ruku pro psaní. Pro nácvik psacího písma jsme připravili samostatná psací písmena, slabiky i celá slova.

Kompletní výpis písanek pro 1. třídu:

Psaní leváků

Na závěr tohoto textu pár řádků o psaní leváků. Jen stručně připomenu, že leváctví je dnes chápáno jako plnohodnotný jev ve vztahu k praváctví. Děti se tedy nepřecvičují a vyučující by na ně neměl při výuce upozorňovat.
Při psaní do písanek se leváci orientují podle písmene umístěného na konci řádku. Pokud na konci řádku vzorový předpis není, dáme dítěti druhou „rezervní“ písanku a tu si položí vpravo od písanky na níž píší.
Leváci většinou preferují natočení sešitu levým okrajem doleva a sklon jejich písma je často kolmý nebo až zvrácený. Sklon lze napřímit natočením sešitu, uchopením psacího náčiní tak, aby jeho konec směřoval k rameni žáka, a přiblížením loktu k trupu žáka. Pokud i nadále dítě preferuje zvrácený sklon písma, které je však čitelné a bez výrazných chyb, tak to akceptujte a nesnažte se sklon napravit za každou cenu.
Uchopení psacího náčiní by i u leváků mělo být obdobné jako u praváků tzv. spodní držení. Preferuje-li dítě tzv. horní (drápovité) držení, může dojít k písařské křeči, ruka se snadněji unaví a čitelnost písma se zhoršuje. Pokud dítě horní držení neopustí, vedeme ho k častějším oddechovým a uvolňovacím chvilkám.

Zajímavá pomůcka pro prvňáčky

podlozkaPevná tabulka formátu A4 pro nácvik psaní na kterou dítě může opakovaně trénovat psací podobu písmen. Na tabulce jsou předtištěny nejen psací podoby písmen, ale i čárky správných sklonů. Na tabulku lze psát obyčejnou tužkou, nebo mazatelným fixem.
V obchodě UčebniceMapy.cz stojí 25 Kč

3 komentáře u „Psací písmena

  1. Iva

    Jen je škoda, že u některých písmen nejsou dokreslené tahy a písmena jsou v menším formátu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *